Açık ve Sınırsız

Doğa Bilinci – Hikaye | Leyla Gültepe

Melek adında bir kız vardı. Melek 5. sınıfa gidiyordu. Melek ve ailesi ormanda piknik yapmaya bayılırlardı.

       Bir pazar sabahı Melek yatağından kalktı. Ve camından dışarıya baktı. O gün çok güzel bir gündü. Güneş sımsıcak içini ısıtıyordu Melek’ in. Kuşlar sanki şarkı söylüyormuşcasına cıvıldıyordu. Melek hemen üstünü değiştirip günlük giysilerini giydi. Annesinin seslenmesi ile mutfağa gitti. Kahvaltıyı hazırladıktan sonra masaya oturdular. Tam yemeğe başlayacakken Melek; anne ve babasına:

    –Bugün pikniğe gidelim mi ? Hem hava da çok güzel. diye sordu.

Anne ve babası bu soruyu hoşnutla karşıladılar. Kahvaltılarını bitirdikten sonra piknik için gereken malzemeleri hazırlayıp bir sepete koydular. Artık herşey hazırdı. Öğlene doğru yola koyuldular. Melek çok heyecanlıydı. Çünkü uzun zaman sonra ilk kez pikniğe gideceklerdi. Uzun bir yolculuktan sonra piknik alanına vardılar. Mutluydular. Çünkü geçen sefer gittiklerinde ormanın yemyeşil ağaçları, temiz bir havası vardı. Fakat  piknik alanına vardıklarında ağızları açık kaldı. Bunun sebebi ise insanların bilinçsizce doğayı kirletmesiydi.

       Geçen sefer gidişlerinde onları karşılayan mis gibi hava yerini sigara egzoz kokuları almıştı. Onların seyretmeye doyamadığı piknik alanındaki yemyeşil ağaçlar yerini fabrikaya bırakmıştı. Yerlerde duran çöpler, masalara bırakılan sigara külleri onlara kötü bir ortam sunuyordu. Aile bu durum karşısında hemen yetkilileri aradılar ve çevreye uyarı levhaları astılar. Ayrıca çevredekileri sıkı sıkı uyardılar. O günden sonra ormanı kirletmeye cesaret eden olmadı…

 

27 Mart 2021

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.