Açık ve Sınırsız

 Doğanın Önemi – Hikâye | Eslem İpekoğlu

 

 Doğanın önemini düşünürsek doğa biz insanlar için her şeydir . Biz insanlar ateşi doğada bulunan ağaçların  odunlarından yakarız . Burada bile doğayı kullanırız . Onun dışında koltukları , sandalyeleri , masaları , kapıları hatta  evimizin çatısını , evimizin çoğu bölümünü , mobilyaları doğada bulunan malzemelerle , ya da doğadan alıp  ürettiğimiz şeylerle yaparız . Kısaca doğa yoksa ; insan , insan hayatı yok . 

 Doğa , sadece insanlar için değil hayvan ve bitkiler için de çok önemlidir . Her hayvanın habitatı yani barınabileceği ,  kendi ihtiyaçlarını giderebileceği yer , bitkilerin de içinde bulunduğu doğadır . Hayvanlar doğaya zarar vermez .  Hayvanlar sadece kendileri korumaya ve ihtiyaçlarını giderebilmeye çalışır . Bizim o korktuğumuz böceklerin , bize  zarar vereceğini düşündüğümüz örümceklerin bile bu hayatta , bu doğada olmasının nedeni var . Bundan dolayı  hayvanlar için doğa , evrendeki en önemli şeydir . Ayrıca doğa deyince aklımıza sadece bitkilerin , ağaçların  bulunduğu yerler gelmesin . Kutup ayılarının yaşadığı kutuplar da bir doğadır . 

 Bitkileri düşünürsek , bitkiler doğa için her şeydir .Eğer bir yerde bitki yoksa orası harabedir . Çünkü bitkiler , kirli  havayı temizler ve böylece doğal alanın , doğanın tertemiz ve düzgün kalmasını sağlar . 

Fakat biz insanlar doğanın önemini bilmeden , onu araştırmadan onu kullandığımız için , doğal kaynaklar ve doğa  alanları azalıyor . İnsan hayatı için en önemli şey olan doğanın azalması insan hayatını olumsuz etkiliyor ve dünyanın  sonunu getiriyor . Peki doğamızı korumak için neler yapabiliriz ? Şimdi bunu konuşalım . 

 Doğada bulunan en önemli şeyler , doğal kaynaklardır . Eğer doğal kaynakları korursak yani suyumuzu , doğal gazı ,  petrolü , bu gibi şeyleri tasarruflu kullanırsak ve fidan ya da bir çok bitki dikersek ancak böyle doğamızı koruyabiliriz .  Doğamızı koruyarak da hem hayvanları hem bitkileri , hem de doğada bulunan mikroskobik canlıları korumuş oluruz .

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.