Açık ve Sınırsız

Drone – Eylül T.

 İlk başta drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız   hava araçları anlamında kullanılıyor. Bazı yasalar bu ürünlerin kullanılmasını engellese de, bahsedeceğim alanlarda çığır açma potansiyeli yüksektir. .Şimdi asıl konumuza kullanım alanlarına gelelim.                                                                                                  

Gazetecilik ve Show dünyasında

Drone’lar şu anda profesyonel kameraların dışında çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çektiğinden; gazetecilik ve TV dünyasında büyük bir kolaylık sağlar. En son örneklerinden birini Güney Kore’de düzenlenen kış olimpiyatlarında gördük. Toplamda 1218 drone’un yer aldığı show görülmeye değerdi. Bunun bir Guinness Dünya Rekoru olduğunu da belirtelim.

Seyahat alanında

Drone’lar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden; şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebilir.  Gitmek istediğiniz şehre karar vermeden önce Drone ile çekilmiş video görüntülerini inceleyebilirsiniz

Pazarlama alanında

Çok büyük bütçesi olmayan ama yine de tanıtım videolarını çekmek isteyen şirketler için Drone tam bir biçilmiş kaftan. Kafeler, restoranlar ya da oteller bu ürünler sayesinde mekanları hakkında bilgi verebilecek bir videoyu rahatlıkla çekebilir. 

Tarım alanında

Geniş arazilerde tarımsal üretimin denetlenmesi baya zaman alan bir çalışma olabiliyor. Burada dronelar ile çekilen görüntüler sayesinde verim artırıcı önlemler alınabilir. Ayrıca bitki eken drone’lar da mevcut. Yani sadece alanın denetlenmesinden ziyade, üretim de yapılabiliyor.

Yarışlarda

Drone yarışları önümüzdeki yıllarda Formula 1 yarışları kadar popüler olursa şaşırmayın. World Drone Prix adı altında yapılacak olan yarışlar için, Dubai’de yapılan 1 milyon dolarlık pist bunun küçük bir göstergesi.

Ayrıca ülkemizde de Drone Şampiyonası gerçekleştiriliyor.

Haritalamada

Geniş araziler için havadan ekonomik, yüksek doğruluklu ve hızlı haritalar üretmek istiyorsanız; dronelar bunun için güzel bir çözüm olabilir.

Moda alanında

İlla güzel kıyafetleri mankenler mi giyecek. Drone’lar taşıyamaz mı? Bal gibi de taşır. Milano’da gerçekleşen moda haftasında Dolce & Gabbana’nın çanta defilesine drone’lar damga vurdu.

Haberleşme alanında

Haberleşme derken, bir yanlışlık olmasın dediğinizi duyuyorum. Telefonun çekmediği yerlerde telefon Drone ile uçurulup, Bluetooth ile bağlanarak şebeke sorunu çözülebilir. Yaratıcılığımıza kimse göz koyamaz…

Spor, kargo, sağlık, acil yardım gibi daha birçok alanda kullanılabiliyor. Fakat en çok kullanılanlar bunlar.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir