Açık ve Sınırsız

Harry Potter Felsefe Taşı’nı Bir de Benden Dinle | StarL.Daphne

Harry Potter serisi şüphesiz 90’lı yıllara ismini altın harflerle yazdıran bir kitap serisi. Ben normalde filmini izledim, ama kitabını da okumak istedim. Bence Harry Potter klişeler üzerine kurulu fakat kitap serisi sadece klişelerden ibaret değil. Zaten öyle olsaydı çok tutmazdı. Harry Potter’ı özel yapan şey yazarın klişeler üzerine nasıl bir dünya inşa ettiği. Ben size bu serinin ilk kitabından bahsedeceğim.
Harry onu hiç sevmeyen akrabalarıyla birlikte yaşıyor. Evin ayak işlerini kendisi üstlenmiş. Kulağa bir klişe gibi geliyor, ama kabuğa bazenleri dikkat etmemek lazım. Önemsiz yerleri geçiyorum, ama şunu atlamak istemiyorum. Dudley’nin domuz kuyruğu çıkması çok komik değil mi? Herneyse Harry en sonunda kazasız lakin belalı bir şekilde Hogwarts’a gelmeyi başarır. Hogwarts’ta ise yandaşları ile yakınlaşma faslı başlar. Hmm… Sizce de bir şey eksik değil mi? Ah, evet! Hikayemizin küçük kötü karakteri Draco Malfoy(ben ona Mal folyo diyorum). Tamam anladık Slyhterin’sin, baban Azkaban’da, Harry’ye gıcıksın ama az akıl ya! Sence sen Harry’ye bulaşırsan hikayede iyi bir yere gelebilir misin? Rowling bunu uygun görür mü? Ahali Seçilmiş Kişi’ye bulaşanı affeder mi?
Kısacası, geldim yokluktan geçtim alayınızı, bir de şu folyo peşimi bıraksa o zaman neler yapacağım konusunu ele alan bu başlangıç kitabı bence gayet güzel yapılmış!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.