Açık ve Sınırsız

HAYALİMDEKİ ÜLKE FİNLANDİYA – TUNA Y.

Neden mi Finlandiya? Çünkü doğal güzelliklerinin yanı sıra eğitim sistemi ile kendini hayran bıraktıran bir ülke. İnsanların genel kurallara uyduğu, başkalarının haklarını çiğnemediği, öğürce yaşam sürebileceğiniz dünyanın en sakin, güvenli ülkelerinden biri olması sebebi ile hayalimde ülke.

Finlandiya İle İlgili Kısa Bilgiler:
Finlandiya 1917 yılında Rusya’dan bağımsızlığını ilan etti ve 1918 yılında Rusya tarafından kabul edildi. Başkenti Helsinki olan ülkenin yüz ölçümü yaklaşık 300,000km2’dir. Nüfusu yaklaşık beş milyondur ve Avrupa da kilometre kareye düşen en az insan nüfusuna sahiptir. Finlandiya’da en çok Fince, az olarak da İsveççe ve Laponca da konuşulur. Yönetim biçimi cumhuriyettir (Yarı Başkanlık Sistemi). Euro para birimidir.

Finlandiya Hakkında İlginç Bilgiler:
Finlandiya da yazın güneş 24 saat boyunca gözlemlenebilir ve buna gece yarısı güneşi denir. Finlandiya da 187 binden fazla göl ve 179 binden fazla da ada bulunmaktadır. En popüler turist yerlerinden birde Kuzey Işıkları’dır. Finliler dünyanın en çok kahve içen insanlarıdırlar. Dünyaca tanınan Angry Bird’s oyunu Finlandiyalılar tarafından bulunmuştur. Yine dünyanın en tuhaf etkinliklerine ev sahipliği yapar. Örneğin karınca yuvasına oturma yarışması ile sırtında eş taşıma yarışması bunlardan bir kaçı. Ayrıca Noel Baba’nın Finlandiya’da yaşadığı varsayılır. Boz ayılar Finlandiya’nın milli hayvanlarıdır. VE dünyanın en temiz suyuna sahiptir.
Dünyanın En İyi Eğitimine Sahip Olan Ülke:

Yapılan birçok araştırma dünya da en iyi eğitim sistemin Finlandiya’da olduğunu göstermektedir. Peki neden Finlandiya?
1.Öğrenciler ev ödevi yapmıyor çünkü dersleri sadece okulda verilmesine inanıyorlar
2.Öğrenciler okula bisiklet veya yürüyerek gidiyorlar çünkü her okulda eğitim kalitesi aynı olduğundan evlerine en yakın olan okulu seçiyorlar.
3.Okullar öğrencilere ev ortamı sunuyorlar Eğitim aşamasının keyifli kılmanın yollarından biri de evlerindeymişçesine eğitim sunmalarıdır.
4.öğrencilere katı kurallar koymak yerine özgürlükçü kurallar koyuyorlar ders içinde öğrencilerin sınıf da gezmesine izin veriliyor ancak dersi bölmeme şartıyla.
5.Finlandiyada sıkı bir eğitim müfredatı bulunmuyor. Bu sayede öğrenciler ilgi duydukları dersi seçebiliyorlar.
6.Öğrenciler not kaygısı yaşamıyorlar çünkü  16 yaşına kadar not vermiyorlar, böylece sınavları anlamak için yapıyorlar.
7. Finlandiya dünyanın en kısa okul saatine ve eğitimine sahip ülkedir. Gününe göre değişen saatler 3 ve 4 saat olarak değişiyor
8.Finlandiyada mutluluk ve merakın gerçek öğrenme olduğuna inanıyorlar Finlandiya’ da öğretmenler öğrencilerin önce mutlu olması isteniyor.
Sizce de güzel değil mi?
                                                                                                                           

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir