Açık ve Sınırsız

Kurtuluş Savaşı’nın Çocuk Kahramanları – Tuna Y.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nı kaybedince, önemli bir konumda bulunan İstanbul ve Anadolu işgal altına alındı. Ama bu işgallere Anadolu da büyük bir direnç gösterildi. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıyla birlikte ulusal bağımsızlık için zorlu bir mücadele başladı. Halk yenilgiyle çıkılmış bir savaş yüzünden yoksul olmasına rağmen Kurtuluş Savaşı Türk Milleti için bir umut oldu. Kadın, erkek, genç, yaşlı, hatta çocuklar bile cephelere katkıda bulundu. Böylece Kurtuluş Mücadelesi tüm vatana yayıldı.

Maraş’ın Çocuk Kahramanları

Önce Fransızlar sonrada İngilizler tarafından işgal altına alınan Maraş’ta 21 Ocak 1920’de şehir harbi başladı. 22 gün ve gece süren çatışmalarda, Maraşlılar, 7’den 77’ye genç yaşlı demeden silaha sarılarak, tek vücut halinde direniş sağladılar. Sonunda işbirlikçileriyle birlikte düşmanı yenip büyük bir zafere imza attılar. Bu zaferde katkısı olan; Fındıklıoğlu İbrahim, Sait Yalçın, Kısakürekzade Şahap, Etlioğlu Ahmet Duran, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş ve Çuhadar Ali, çocuk olmalarına rağmen canları pahasına milli mücadelede yer aldı. Kimi savaş esnasında şehit oldu kimi de gazilik gururunu yaşadı. Araştırmacı Serdar Yakar’ın hikayelerini paylaştığı Maraşın Çocuk Kahramanları:

Şekerci Ökkeş, Fransızlar Maraş’ı işgal ettiklerinde cepheye koşunca annesi;  “Henüz küçüksün, seni hemen vururlar oğlum” dediğinde, Şekerci Ökkeş, “Yaşım küçük ama imanım büyüktür anne. Şehit olacaksam, vatan ve millet uğrunda şehit olacağım. Ben ölmeliyim ki düşman sizlere ilişmesin” diyerek büyük bir cesaret örneği gösterdi. Savaşın sonuna kadar muharebelere en önde iştirak eden Ökkeş, şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun ardından oluşturulan Akıncı Müfrezelerine gönüllü olarak katıldı. Antep savunmasına ve Şam savaşlarına da katıldı. 17 Aralık 1980’de 16 yaşında vefat etti.”

Bombacı Ahmet ise harbin en şiddetli zamanlarında kaledeki askerlere mühimmat ve erzak taşıdı. 17 yaşında şehit olduğu biliniyor.

Çuhadar Ali “Şehrin düşman işgaline uğraması ve Sütçü İmam Olayı’nın akabinde 2 Türk’ün Ermeniler tarafından öldürülmesi üzerine onların intikamını almak için yola çıkıp, Mercimektepe civarında yakaladığı 3 Ermeni çeteden ikisini öldürüp birini yaraladı. Henüz 17 yaşında şehit oldu.”

Etlioğu Ahmet Duran “Genç ve atik olması dolayısıyla en tehlikeli görevlerde kendini en öne attı. Savaşın ilk günlerinde düşmanın attığı kurşun ile topuğundan vuruldu. Arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı. Savaş yıllarının ardından Ankara’ya çağrılarak madalyası bizzat Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından göğsüne takıldı. 1946’da vefat etti.”

Sait Yalçın “Mülazımzade Sait daha 18 yaşındayken Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti müteşebbis heyetine dahil olur. Çatışmalara katılır. Antep’ten gelen düşman yardım birliklerinin Maraş’a ulaşmaması için çaba gösterir. Maraş kurtulduktan sonra da 250 kişilik milis kuvvetiyle Antep savunmasına katılır. Savaş kazanıldıktan sonra TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile onurlandırılır. 1987’de vefat etti.”

Kısakürekzade Şahap: “Fransız işgal komutanının emriyle Türk bayrağının kaleden indirilmesi üzerine babasının kaleme aldığı beyannameyi başta Ulu Cami olmak üzere şehrin büyük camilerine götürür. Böylece daha 15 yaşındayken Bayrak Olayı’nın kahramanları arasında yer alır. 25 Ağustos 1985’de vefat etti.”

Fındıklıoğlu İbrahim “Fransız işgali sonrasında şehir genelinde çatışmalar başladığında mahalledeki çetelerin başına çavuş olarak seçilen babasının emrinde çatışmalara katılır. Fransız topçularının yoğun top bombardımanında bir şarapnel parçasıyla başından yaralanır. Çatışmalar yoğunlaştığında kadın ve çocuklar Dereli köyüne doğru çekilirken onu da beraberlerinde götürürler. Kan kaybından yolda vefat eder. Cenazesi yol kenarına defnedilir. 19 yaşında vefat ettiği biliniyor.”

Düşmana ve ölüme meydan okurken hayatlarını kaybeden, gazi olan çocuk kahramanları saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir