Açık ve Sınırsız

Robotik Cerrahi ve Da Vinci Robotu – Ege G.

Merhabalar, benim adım Ege. Bugün sizlere ameliyatlarda kullanılan robotik cerrahi sistemi, diğer adı ile “Da Vinci” robotu ile ilgili bilgiler vereceğim.
Da Vinci Robotu; NASA tarafından uzun süre uzayda kalmak zorunda olan astronotların acil durumda uzaktan müdahale ile ameliyat edilmesini sağlamak amacıyla üretilmiş cerrahi robotlardır. Adını “Leonardo Da Vinci” den almıştır. Günümüz tıp alanında kullanılmaktadır ve teknolojinin gelişmesiyle rolü günden güne önem kazanmaktadır. İlk prototipi 1997 yılında ortaya çıkarılmıştır. Da Vinci sistemi, ilk olarak safra kesesi ameliyatında denenmiştir. Bugün tüm dünyada özellikle kanserle mücadelede kullanılan en başarılı cerrahi yöntemlerden biri olma özelliğine sahiptir. Da Vinci robotu, cerrah elinin giremediği yerlerde bir elden çok daha yüksek manevra kabiliyetine sahip olması, daha az kanama ve dolayısıyla daha az kan ve ilaca ihtiyaç duyma gibi birçok yararı bulmaktadır.
Da Vinci Robotu ile operasyon nasıl uygulanıyor?
Da Vinci robotuyla gerçekleştirilecek ameliyat sırasında; cerrah, hastanın yattığı masanın biraz ilerisinde bulunan, ameliyatı kumanda edebileceği bir konsola oturmaktadır. Bu konsolda ameliyat sahasının üç boyutlu görüntüsü alınmakta ve cerrah parmaklarına taktığı algılayıcılarla robotun kollarını hareket ettirebilmektedir. Şöyleki, hastanın vücudunun içinden görüntü kamera yardımı ile cerraha aktarılır. Robotik cerrahide laparoskopik cerrahiden farklı olarak bu görüntü üç boyutludur ve kamera kontrolü robot tarafından yapıldığı için titremesiz net bir görüntüdür. Ameliyat edilecek organa çok yaklaşılarak daha büyük büyütme ile net görüntüler elde edilebilir. Cerrah, konsol yardımıyla robot kollarını kumanda eder. Bu robot kolları hastaya yerleştirilir. Konsolda bulunan fiberoptik kablolar, robotun kollarına giderek cerrahın yaptığı küçük el hareketlerini robotik kollara aktarır ve bunlara bağlı cerrahi makas, doku veya iğne tutucu gibi aletlerin istenilen hareketleri yapması sağlanır. Robotik kollara bağlı cerrahi aletler 540 derece dönebildiklerinden el hareketlerinden çok daha fazlasını yapacak şekilde hareket edebilir. Ayrıca normalde insanın elindeki doğal titreme, robotik cerrahide cerrahi aletlerin uçlarına hiç yansımaz. Bu sayede hata payı da en aza indirilir.k8

Robotik Cerrahinin  Dezavantajları

Maliyet yüksekliği ve dokunma hissinin olmaması robotik cerrahinin temel dezavantajlarıdır. Şimdiye kadar olan teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, çok yakın gelecekte sonraki jenerasyon robotların tamamen his özelliği taşıyan robotlar olacağı öngörülebilir. Bu nedenle robotik cerrahinin en büyük problemi maliyet olarak kabul edilebilir. Mevcut çalışmalarda robotik cerrahinin bir çok operasyon için hem laparoskopiden hem de açık cerrahiden çok daha yüksek maliyetlere sahip olduğu gösterilmiştir. Maliyet probleminin ilerde çözülüp çözülemeyeceği konusu henüz belirsizdir. Ancak maliyetin nasıl azaltılabileceği ile ilgili bazı çalışmalar bulunmaktadır. Gelecekte, yeni jenerasyon modellerin yaygınlaşması ile birlikte ilk jenerasyon modellerin maliyetleri azalabilir.
Türkiye’de kaç tane Da Vinci Robotu var?
Türkiye’de, 3 milyon dolarlık maliyeti olan robotik cerrahi sistemi  ‘Da Vinci’,  21 ameliyathanede vardır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir