Açık ve Sınırsız

Timsah Kardeşler – Hikaye | Yusuf Arslan YILMAZ

Afrika’daki Pis Pis bataklığında yaşayan Mert, Kâmil ve Hayri adında üç timsah kardeş varmış. Mert içlerinde en zekileri, Kâmil en hızlıları, Hayri ise en iyi avlananlarıymış. Bunlar her gün çok keyifli zaman geçirirlermiş.
Bu üç kardeş her sabah erkenden uyanıp birbirleriyle yardımlaşarak kahvaltı için av buluyorlarmış. Avlanmak için bütün planları Mert yapıyor, Kâmil avı kovalayarak sıkıştırmaya yardım ediyor, Hayri ise sıkışan avı yakalıyormuş. Daha sonra 3 kardeş oturup bir güzel avlarını yiyorlarmış. Kahvaltıdan sonra Pis Pis bataklığında ya da bataklık çevresinde henüz kimsenin görmediği yerler bulmaya alışıyorlarmış. Keşifleri sırasında bir yer ya da yeni bir şey bulan kardeşlerine BULDUM diye sesleniyormuş. Bu sesi duyan diğer kardeşler sesin geldiği yöne doğru hızla gidiyorlarmış. Böylece çok değişik varlıkları ve yeni yerleri keşfetmiş oluyorlarmış. O zaman üç kardeş daha çok mutlu oluyorlarmış. Bir gün keşifleri sırasında yusyuvarlak, pasparlak bir top bulmuşlar. Günleri bu topla oynayarak çok eğlenceli geçiyormuş. Mert her gün yeni oyunlar kuruyor, Kâmil ve Hayri ile neşe iççinde oynuyorlarmış. Bazen futbol, bazen voleybol bazen de istop oynuyorlarmış. Bir gün voleybol oynarken topları uzağa kaçınca Kâmil şimşek gibi topun peşinden koşmuş. Koşarken ayağı bir tuzağa takılmış ve çok yüksek bir ağaçta asılı kalmış. Hayri ile Mert uzun süre gelmeyen Kamil’in gittiği yöne doğru ilerlemişler. O sırada önlerine iki avcı çıkmış. Avcılar iki kardeşi vurmaya çalışırken Kamil bir anda bağırmaya başlamış. İki kardeş avcıları korkutup Kamil’in sesinin geldiği yöne doğru hızla ilerlemişler. Kamil’in yanına gelen Mert ve Hayri çok karışık ve yüksek olan bir tuzakla karşılaşmışlar. Ancak bu koşturmacada çok yorulup acıktıkları için güçleri kalmamış. Süper avcı Hayri işin başa düştüğünü anlamış ve üç kardeşi doyuracak kadar av bulmaya çalışmış. Şanslı günlerindelermiş çünkü çok fazla zaman geçmeden avları bulmuş. Mert’in kurmuş olduğu güzel plan sayesinde avları yakalamış. Üç obur kardeş bir güzel karınlarını doyurmuşlar. Şimdi sırada Kamil’i kurtarmak varmış. Zeka küpü Mert süper bir plan yapmış. Çevrede bulunan sazlıklardan koparıp kalın ve çok güçlü çubuklar yapmış. Bu çubuklarla Kamil’in yakalandığı tuzağı biraz aşağı indirebilmişler ancak tuzak o kadar karmaşık ve yukarıdaymış ki tek başına bu çubuklar yetmemiş. Hayri ve Mert üst üste çıkıp Kamil’in yakalandığı tuzağı avcı Hayri’nin keskin dişleri sayesinde parçalamışlar ve Kamil’i tuzaktan kurtarmışlar.
Mert avcıların tekrar gelebileceğini kardeşlerine söylemiş ve tuzağa yakın bir yerde saklanmışlar. Avcılar tuzağı kontrol etmek için gelince üç kardeş avcıların arkasından üzerlerine atlayıp tüfeklerini parçalamışlar. Avcılar da korkup Pi Pis bataklığının çevresinden uzaklaşmışlar ve bir daha da hiçbir yere tuzak kurmayıp hiçbir canlıya zarar vermemişler. Kamil çok hızlı bir şekilde değil daha güvenli bir şekilde koşmanın önemini anlamış. Bundan sonra çok daha dikkatli olmaya karar vermiş. Yeniden birbirine kavuşan üç kardeş her gün maceralarına yenilerini ekleyerek mutlu mesut ama tedbirli bir şekilde yaşamaya devam etmişler.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.